جستجو   :  

آشنایی با فناوری ADSL

 استفاده از فناوري اينترنت پرسرعت (ADSL) ويژگي‌ها و مزايايي را براي كاربران و استفاده‌كنندگان از آن به همراه مي‌آورد كه برخي از آنها عبارت است از:

  • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت (تا 40 برابر سرعت برقراري ارتباط از طريق شماره‌گيري)
  • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون نياز به استفاده از كابل اختصاصي جديد
  • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون نياز به شماره‌گيري
  • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون هزينه پالس مكالمه تلفن
  • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون مشغول شدن خط تلفن
  • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت در حين مكالمه با تلفن
  • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت براي ايجاد شبكه مجازي خصوصي (VPN)
  • برقراري ارتباط پر سرعت با اينترنت براي بهره‌گيري از امكانات ويديويي و صوتي در اينترنت و ويديو كنفرانس
  • برقراري ارتباط پرسرعت به صورت دايم و بدون قطع شدن ارتباط
  • نصب و راه‌اندازي سريع و آسان

آشنايي با فناوري ADSL

با گسترش كاربرد اينترنت در سراسر جهان و نفوذ ابزارهاي ارتباط با اينترنت به تمام بخش‌هاي زندگي بشري، امكانات و فناوري‌هاي استفاده از اينترنت و ابزارهاي آن نيز به شكل چشم‌گيري در حال تغيير و تحول است و روزانه ابزارهاي جديدي براي استفاده كارآمدتر و سريع‌تر از اينترنت به عنوان بستري براي استفاده از آخرين فناوري‌هاي روز به كاربران ارايه مي‌شود. شايد بتوان يكي از دلايل اين مسئله را تاثير استفاده از اينترنت به عنوان ابزاري براي رشد و توسعه كشورها دانست.

به همين خاطر است كه ميزان استفاده از اينترنت توسط افراد يك جامعه به عنوان شاخصي براي ميزان رشد و پيشرفت كشورها در نظر گرفته مي‌شود و هر چه ميزان استفاده از اينترنت توسط افراد و سازمان‌هاي يك كشور بيشتر باشد، آن كشور توسعه‌يافته‌تر خواهد بود. چه آن كه، دسترسي سريع به اطلاعات به عنوان كليدي‌ترين عامل در عصر حاضر هميشه مورد توجه افراد و سازمان‌ها و موسسات بوده است.

بر اين اساس، استفاده از ابزارهاي كارآمد براي اتصال به اينترنت و بهره‌گيري از امكانات اينترنت براي دسترسي بسيار سريع به آخرين اطلاعات و دانش روز امري بسيار ضروري است. استفاده از فناوري ADSL كه براي برقراري ارتباط پرسرعت و بدون قطعي با اينترنت، طراحي و در اختيار كابران قرار گرفته است، مي‌تواند به خوبي پاسخ‌گوي نيازهاي ياد شده باشد و سهولت دسترسي مداوم به اينترنت را براي كاربران با سرعت قابل ملاحظه‌اي فراهم سازد.

با بهره‌گيري از فناوري( ADSL- Aymmetric Digital Subscriber Line)كاربران قادر خواهند بود تنها با استفاده از يك خط تلفن، كامپيوتر و مودم ADSL بدون مشغول كردن خط تلفن، به صورت دايم و با سرعتي بالا به اينترنت متصل شوند. به سخني ديگر، با استفاده از اين فناوري، امكان استفاده‌ي دو منظوره از يك خط تلفن فراهم مي‌گردد تا ضمن استفاده از خط تلفن براي مكالمه‌هاي تلفني، از آن براي برقراري ارتباط پرسرعت و بدون قطعي با اينترنت و بدون هزينه‌ي پالس تلفن بهره جست.

در حقيقت، با استفاده از اين فناوري، مي‌توان از يك خط تلفن افزون بر انتقال صوت، براي انتقال داده نيز استفاده كرد تا ضمن اين كه خط تلفن به صورت عادي براي كاربردهاي مكالمه و ارسال و دريافت نمابر مورد استفاده قرار مي‌گيرد، براي انتقال داده نيز به كار گرفته شود. افزون بر امكان استفاده دو منظوه از يك خط تلفن، آنچه كه اين فناوري را از ديگر فناوري‌هاي اتصال به اينترنت متمايز ساخته، سرعت بالاي آن است. به گونه‌اي كه مي‌توان با استفاده از ADSL با سرعتي تا 40 برابر بيشتر از اتصال از طريق شماره‌گيري تلفني به اينترنت متصل شد.

در توضيح اين فناوري و استفاده دو منظوره از يك خط تلفن بايد گفت، اساس اين فناوري بر مبناي استفاده از فضاي خالي سيم‌هاي مسي تلفن قرار دارد. بدين ترتيب كه سيم مسي تلفن همانند لوله‌اي‌ست كه هنگام استفاده از تلفن براي مكالمه‌هاي صوتي، تنها قسمت اندكي از فضاي آن به كار گرفته و مشغول مي‌شود.


بر اين اساس، به سادگي مي‌توان از فضاي استفاده نشده سيم مسي خط تلفن براي كاربردهاي ديگر همچون انتقال داده‌ها آن هم با سرعت بالا و هم‌زمان با انتقال اطلاعات صوتي بهره گرفت. نكته‌ي جالب توجه آن كه براي اين كار تنها استفاده از يك دستگاه مودم ADSL و يك دستگاه تفكيك‌كننده Splitter كافي‌ست و كاربران نيازي به استفاده از تجهيزات پيچيده و خاصي براي اين منظور ندارند و تنها با به كارگيري اين دو و اتصال آنها به رايانه و خط تلفن مي‌توانند به سادگي به ارتباط پرسرعت با اينترنت دسترسي يابند. نصب و راه‌اندازي اين فناوري به سهولت انجام مي‌شود و پس از به كارگيري آن، نيازي به شماره‌گيري براي اتصال به اينترنت وجود ندارد و با روشن كردن دستگاه كامپيوتر، به طور مستقيم اتصال به اينترنت نيز برقرار خواهد بود.


در حال حاضر، فناوري ADSL امكان دريافت داده‌ها را با سرعتي تا حد 8 Mbps و ارسال داده‌ها را با سرعتي تا حد 1 Mbps فراهم مي‌آورد كه بي‌گمان با پيشرفت دانش و فناوري روز و با توجه به اين كه فناوري ADSL به سرعت در حال پيشرفت و فراگير شدن است، امكان افزايش اين سرعت‌ها نيز وجود دارد.
گفتني‌ست، استفاده از راهكار اينترنت پرسرعت (ADSL)، بستر بسيار مناسبي را براي استفاده از آخرين امكانات و فناوري‌هاي روز دنيا فراهم مي‌سازد و كاربران به دليل ارتباط پرسرعت و دايمي با اينترنت مي‌توانند از مجموعه‌ي خدمات تكميلي ADSL همچون امكان مشاهده فيلم‌ها و برنامه‌هاي تصويري درخواستــي از طريق اينتـــرنت و تلويزيــــون خانگي (Video on Demand)، امكان استفاده از بازي‌هاي اينترنتي (Gaming) و ... بهرمند گردید.

 

تاریخ درج  :  1400/2/19  

نظرات کاربران :

جالبه

نوشته شده در ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ توسط محمد رضا


سپاسگزارم بابت مقاله مفیدتون

نوشته شده در ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ توسط Mohammad


ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی